A Konferencia 

A szemlélet megismertetésére 1 napos konferenciát szervezünk az MBT és MBT-A képzés utáni napra, nem csupán klinikumban dolgozó szakembereknek, hanem a szociális szférában és oktatásban dolgozó szakemberek számára is.

A konferencián szeretnénk megszólítani a családvédelemben, oktatásban dolgozó kollégákat is, akiknek hasznos lehet a mentalizáció alapú terápiás munka elméleti és gyakorlati hátterével való megismerkedés.

A konferencia fő témája a Bizalmi válság.

Konferencia program

  • 8.30-8.55 Regisztráció
  • 9.00-9.15 Megnyitó
  • 9.15-10.45 A súlyos személyiségzavarral élők terápiás kihívásai a mentalizációs alapú terápiák tükrében – Prof. Anthony W. Bateman MA, FRC Psych, pszichiáter, pszichoterapeuta
  • 10.45-11.15 Kávészünet
  • 11.15-12.45 AMBIT modell bemutatása – Terápiás teamek és a krízis – Liz Cracknell, Mentál-egészségügyi nővér, családterapeuta
  • 12.45-13.45 Ebédszünet
  • 13.45-15.00 A 21. század elejének episztemikus bizalmi válsága, a fejlődés és a pszichoterápia lenyomatai – Prof. Fónagy Peter, CBE, FBA, FAcSS, FMedSci (online)
  • 15.00-16.15 A mentalizáló környezet közös létrehozása a serdülőterápia során – Kitekintés a konzultációs szobából – Dr Holly Dwyer Hall, gyermek és serdülőkori pszichoanalitikus pszichoterapeuta és képzett mentalizációs alapú terapeuta, szakszupervízor és tréner, az Anna Freud Center gyermek és serdülő pszichoterápiás részlegének a vezetője
  • 16.15 – 16.45 Kávészünet
  • 16.45-18.00 Reflektív gyermeknevelés és a reflektív munka szülőkkel – Vessela Aravena, PhD Camellia Hancheva, PhD
  • 18.00-18.30 Zárszó – Pap Erika, Kárpáti Tamás

A konferencia regisztrációs díja: A konferencia regisztrációs díja: 35.000 Ft. Szociális munkásoknak, pedagógusoknak 20.000 Ft, egyetemi hallgatóknak 15.000 Ft, illetve a konferenciát megelőző MBT Basic vagy MBT-A tréningen résztvevőknek 7000 Ft .

A konferencia díját a következő számlaszámra várjuk:
Név: Magyar Mentalizációs Egyesület
Számlaszám: 12072552-01595796-00100009
Bank neve: Raiffeisen Bank
A konferencia 6 kreditet ér.
A jelentkezés a befizetéssel válik véglegessé.

A konferencia tervezett helyszíne: Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola, Budapest, Piarista köz 1, 1052

A konferencia előadásait szinkrontolmács fordítja.

Jelentkezni az alábbi űrlap kitöltésével lehet:

Jelentkezem

Előadóink

  • Bio
  • Absztrakt
  • Fónagy Péter, CBE,

    A kortárs pszichoanalízis és fejlődéstudomány professzora, a UCL Pszichológiai és Nyelvtudományi Osztályának vezetője és az UCLPartners Mentális Egészség és Jólét Program klinikai igazgatója. Peter több mint 20 évig volt az Anna Freud vezérigazgatója.

    Klinikai és kutatási érdeklődése a korai kötődési kapcsolatok, a szociális megismerés, a borderline személyiségzavar és az erőszak témaköreire terjed ki. Központi hangsúlyt kapott egy innovatív, kutatáson alapuló pszichodinamikus terápiás megközelítés, a mentalizáció-alapú kezelés, amelyet az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban számos klinikai helyszínnel együttműködve fejlesztett ki. Több mint 700 tudományos közleményt és 23 könyvet publikált.

  • A 21. század elejének episztemikus bizalmi válsága, a fejlődés és a pszichoterápia lenyomatai

    A mentalizáció alapú elmélet az episztemikus bizalom társadalmi folyamatával és az ezt megalapozó és elősegítő pszichológiai folyamatokkal foglalkozik, amelyek a mentális zavarok kialakulásában is relevanciával bírnak. Ebben az előadásban ugyanezekre a mechanizmusokra összpontosítunk, hogy megértsük a mentalizáció folyamatát és azt, hogy a bizalmat megalapozó biológiai rendszerek miként járulnak hozzá a társadalmi jóléthez, ami nehézséget is okozhat egy olyan technológiai környezetben, amely már nem kompatibilis a biológiai alkalmazkodás ütemével és amelyben megjelentek a kultúránk digitális eszközei.

    CBE, a kortárs pszichoanalízis és fejlődéstudomány professzora, a UCL Pszichológiai és Nyelvtudományi Osztályának vezetője és az UCLPartners Mentális Egészség és Jólét Program klinikai igazgatója. Péter több mint 20 évig volt az Anna Freud vezérigazgatója.

    Email: p.fonagy@ucl.ac.uk

  • Bio
  • Absztrakt
  • Anthony W. Bateman

    A Brit Királyi Pszichiátriai Társaság tagja, pszichoterapeuta,
    a Személyiségzavarok Európai Társaságának nagy-britanniai elnöke,
    a londoni Anna Freud Center MBT koordinátora,
    University College, London professzora és
    a Koppenhágai Egyetem tiszteletbeli professzora

    Anthony W. Bateman kiemelkedő pszichiáter és pszichoterapeuta, aki a pszichológiai és mentális egészségügyi kutatás területén végzett jelentős munkát. Munkássága elsősorban a borderline személyiségzavarral kapcsolatos, amelynek kezelésében innovatív megközelítéseket vezetett be. Peter Fonagy-gyal és más kollégáikkal közösen fejlesztették a mentalizáció alapú terápiát (MBT), amely a kliens és terapeuta közötti kapcsolatra, illetve a mentalizációs kapacitás fejlesztésére helyezi a hangsúlyt. Számos tudományos publikációja és könyve hozzájárult a pszichiátriai, pszichoterápiás gyakorlat fejlődéséhez. Munkájával a pszichoterápiás közösség elismert tagjává vált, aktívan részt vesz nemzetközi konferenciákon. Kutatásai és terápiás módszere továbbra is alapvető jelentőségűek a klinikai munka során.

  • Hatékony változás előidézése az antiszociális személyiségű emberek terápiájában: az ősbizalom válságának áthelyezése a mindennapok bizalmatlanságába

    Kezelési modellek az antiszociális személyiség jellemzőivel (ASPD) rendelkező emberek közösségében –
    a társadalmi normák be nem tartása a jogszerű magatartás tekintetében; ingerlékenység és
    agresszivitás; lobbanékonyság; mások érzéseinek és biztonságának figyelmen kívül hagyása; a biztonság és a viselkedésük következményeinek figyelmen kívül hagyása igen problematikus ebben a populációban. A közösségi és/vagy klinikai szolgáltatásokban a klinikusok hajlamosak elkerülni a kezelés felajánlását, és a betegek magasabb arányban lépnek kis a felkínált kezelésekből.

    Az ASPD hozzájárulása az erőszakos bűnözői magatartáshoz egyértelmű. Ebben az előadásban összefoglaljuk a mentalizáció, az ASPD és az erőszak közötti kapcsolat összefüggéseit, a változás lehetséges perspektíváit, és felvázoljuk az ebből fakadó beavatkozási folyamatokat.

    Az antiszociális attitűdök és viselkedések három egymással összefüggő tartománya támasztja mindezen viselkedési mintákat alá – a mentalizációs problémák, a kötődési stratégia aktiválásának formái és a mindent átható episztemikus bizalmatlanság.
    Az ASPD-vel élő emberek nagyfokú bizalmatlanságot mutatnak, és nem tudnak tanulni másoktól. Ennek egyik alapja a mentalizációs problémákban rejlik – az alapvető érzelmek saját magukban és másokban való felismerésének károsodása, a mentális állapotok viselkedéshez való kapcsolásának csökkent képessége, perspektíva kialakításának nehézségei a problémákkal és mások mentális állapotának olvasásában. A mentalizációt mérő tesztekben. sokkal rosszabbul teljesítenek a vizsgálati személyek, mint a kontroll csoportban lévők. Az antiszociális viselkedés és az erőszak általában akkor fordul elő, ha mások mentális állapotának megértése a fejlődés során sérül, leggyakrabban a korai traumák miatt, vagy amikor a kötődési rendszert az önbecsülés észlelt fenyegetése aktiválja, például az interperszonális elutasítás vagy tiszteletlenség által. Az ASPD-vel kapcsolatos beavatkozásoknak arra kell irányulniuk, hogy lehetővé tegyék az egyének számára, hogy jobban megvizsgálják saját lelkiállapotukat, megértsék mások elméjét, és proszociálisabban viselkedjenek. A világgal szembeni mindent átható bizalmatlanságnak mindennapi bizalmatlansággá kell válnia. Az MBT-megközelítés a fentiekre mutató néhány bizonyítékát vitatjuk meg az előadás során.

    Anthony Bateman MA FRCPsych Consultant to the Anna Freud Centre, London; Visiting
    Professor University College, London.

    Email: anthony.bateman@ucl.ac.uk

  • Bio
  • Absztrakt
  • Holly Dwyer Hall, PsyD,

    gyermek és serdülőkori pszichoanalitikus pszichoterapeuta és képzett mentalizációs alapú terápiás szakember, szakszupervízor és tréner, gyerekekkel, serdülőkkel és családokkal, valamint MBT-gyakorló felnőttekkel való munkában. Jelenleg előadásokat tart a gyermek- és serdülőpszichoterápia doktorátusáról az UCL-nél, az Anna Freud Központban és a British Psychotherapy Foundation-nél, valamint a korai gyermekfejlesztés és klinikai alkalmazások MSc-ről az UCL-n. Holly publikációkat és fejezeteket publikált a mentalizáción alapuló kezelésekről, a kapcsolati törések és feloldásának folyamatairól a pszichoanalitikus pszichoterápiában és a csecsemőmegfigyelés gyakorlatáról. Klinikai munkája 24 évet ölel fel a gyermek- és felnőttellátásban az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálatában, a szociális ellátásban és a magánszektorban. Jelenleg Anna Freud Központban dolgozik a pszichodinamikus pszichoterápiák és az MBT gyerekekkel, fiatalokkal és családokkal folytatott munkák vezetőjeként , ahol olyan gyermekek és fiatalok számára vezet terápiákat, akik komplex korai kapcsolati traumán estek át.

  • Közös mentalizáló kontextusok létrehozása a serdülőkkel folytatott munkában – Munka a terápiás szobán túl

    A serdülőkort, az emberi fejlődés átalakuló szakaszát többek között a szociális támogatás iránti növekvő igény jellemzi. A kutatások rávilágítottak a robusztus közösségi hálózatok fontosságára a reziliencia és a jólét elősegítésében. Ez az előadás megvizsgálja, hogyan dolgoznak a mentalizáló terapeuták a terápiás diádon belül annak érdekében, hogy elősegítsék a serdülők szociális kontextusban történő mentalizációját. Arról is gondolkodunk, hogyan léphetünk ki az egyéni terápiás helyiségből, annak érdekében hogy felszámoljuk azokat a mentalizációs akadályokat, amelyek megakadályozzák a serdülőket a mindennapi szociális támogató kapcsolataikhoz való hozzáférésben, ami segíthetné őket a felnőttkorba való zökkenőmentesebb átlépésben.

    Dr Holly Dwyer Hall, Child and Adolescent Psychoanalytic Psychotherapist and Mentalization Based Therapist, Supervisor and Trainer

    Email: Holly.DwyerHall@annafreud.org

  • Bio
  • Absztrakt
  • Camellia Hancheva, PhD,

    a fejlődéslélektan docense a Szófiai Egyetem (Bulgária) Filozófiai Karának Általános, Kísérleti, Fejlődés- és Egészségpszichológiai Tanszékén. A Filozófiai Kar Pszichológiai Tanácsadó és Kutató Központjának alapítója és vezetője, a gyermek- és ifjúságpszichológia, valamint az iskolapszichológia (értékelés és tanácsadás) mesterképzés alapítója és vezetője. Fő kutatási területe a kapcsolati pszichoanalízis és a pszichoanalitikus módszertan alkalmazása az emberi fejlődés mikrofolyamatainak megértéséhez a kötődési dyádokon belül, valamint a csoportos és társadalmi interakciók makrofolyamatainak megértéséhez. Camellia Hancheva rendszerszemléletű családterapeuta képzettséggel rendelkezik, és klinikai tapasztalatot szerzett halálos betegekkel és családjaikkal, valamint traumatikus veszteségeket elszenvedett emberekkel. Különböző kutatási hálózatok részeként Camellia Hancheva a bulgáriai csomópont vezetője és a szociális trauma tanfolyam koordinátora hét balkáni és németországi egyetem számára. Munkájának folyamatos társadalmi és tudományos küldetése a társadalmi trauma hatásának feltárása a háború utáni és a poszttotalitárius társadalmakban, valamint a reflexivitás, a mentalizáció és az empátia erősítése egyéni és társadalmi szinten.

  • Reflektív szülői nevelés és reflektív munka a szülőkkel

    A Reflektív Szülői Program a fejlődési, kötődési és mentalizációs elméleten alapuló megközelítés. Az ezekre az elméleti elképzelésekre épülő pszichopedagógiai beavatkozás célja, hogy fokozza a gondozók kíváncsiságát saját és gyermekeik belső világa iránt. Elősegíti a szülő-gyermek kapcsolat és interakciók jobb megértését. A programot csoportos, nyolc heti 2 órás foglalkozás keretében tartjuk. A megközelítés újszerűsége a megalapozott mentalizáció elméletben rejlik. A bolgár kontextushoz adaptáltuk, és szeretnénk megosztani a megvalósítás kihívásai során nyert tapasztalatainkat a bulgáriai Reflective Parenting csoportok facilitátoraiként. Kitérünk a megvalósítás kihívásaira, a nyelvi akadályokra, a kulturális kontextus megfigyeléseiből nyert tapasztalatainkra és a csoportok sajátosságaira is.

    Associate Prof. Camellia Hancheva, PhD, Sofia University St Kliment Ochridski,
    Head of Centre for Psychological Counselling and Research
    Head of division Developmental Psychology at BPS

    Email: hancheva@phls.uni-sofia.bg

  • Bio
  • Absztrakt
  • Vessela Aravena,

    angol filológiából szerzett BA diplomát, valamint gyermek- és ifjúságpszichológus MA-t, és jelenleg a szófiai Szent Kliment Ohridski Egyetem fejlődéspszichológia szakán doktorandusz. Családi tanácsadói képesítéssel rendelkezik, és a Családterápiás Intézet – Bulgária rendszerszemléletű pszichoterapeuta gyakornoka. Vessela reflektív szülői gyakorlatvezető és MBT-F szupervízió alatt álló gyakorló. 5 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, mint gyógypedagógus és iskolapszichológus. Klinikai gyakorlatában Vessela elsősorban gyerekekkel és családokkal dolgozik.

  • Reflektív szülői nevelés és reflektív munka a szülőkkel

    A Reflektív Szülői Program a fejlődési, kötődési és mentalizációs elméleten alapuló megközelítés. Az ezekre az elméleti elképzelésekre épülő pszichopedagógiai beavatkozás célja, hogy fokozza a gondozók kíváncsiságát saját és gyermekeik belső világa iránt. Elősegíti a szülő-gyermek kapcsolat és interakciók jobb megértését. A programot csoportos, nyolc heti 2 órás foglalkozás keretében tartjuk. A megközelítés újszerűsége a megalapozott mentalizáció elméletben rejlik. A bolgár kontextushoz adaptáltuk, és szeretnénk megosztani a megvalósítás kihívásai során nyert tapasztalatainkat a bulgáriai Reflective Parenting csoportok facilitátoraiként. Kitérünk a megvalósítás kihívásaira, a nyelvi akadályokra, a kulturális kontextus megfigyeléseiből nyert tapasztalatainkra és a csoportok sajátosságaira is.

    Vessela Aravena, BA in English Philology and an MA in Child and Adolescent Psychologist and is currently a PhD candidate in Developmental Psychology at the Sofia University St. Kliment Ohridski. Family Consultant and a Systemic Psychotherapist Trainee at the Insititute for Family Therapy – Bulgaria. Reflective Parenting Practitioner and an MBT-F practitioner under supervision.

    Email: vessela.aravena@phls.uni-sofia.bg

  • Bio
  • Absztrakt
  • Liz Cracknell

    az AMBIT közös programigazgatója az Anna Freudnál. Mentális egészségügyi nővérként és rendszerszemléletű szakemberként Liz az AMBIT megközelítést alkalmazó, többszörös szükségletekkel rendelkező fiatalokkal való munkára szakosodott mind a felkereső, mind a biztonságos környezetben. Közreműködött az AMBIT és számos kulcsfontosságú kiadvány kidolgozásában, és az AMBIT konzultációt, képzést és szupervíziót tartott több száz dolgozónak az Egyesült Királyságban és nemzetközi szinten különböző egészségügyi, szociális ellátási, oktatási és igazságügyi kontextusokban.

  • Mentalizálás, bizalom és bizalmatlanság az kliensekkel szemben, csapatokon belül és hálózatokon át: az AMBIT megközelítés

    Ez a prezentáció bemutatja az AMBIT-et (adaptív mentalizáción alapuló integratív kezelés), egy komplex team szempontú megközelítést, olyan csapatok számára – különféle szektorok között –, akik többféle igényű emberekkel dolgoznak, különösen magas kockázatú, extrém stresszhelyzetekben. Hangsúlyozni fogja a mentalizálás és az episztemikus bizalom és bizalmatlanság folyamataira való odafigyelés fontosságát nemcsak a kliensekkel szemben, hanem a csapatokon belül és az ellátási hálózatokon átívelő folyamatokban. Az episztemikus bizalmatlanság adaptív természetét ezen összefüggések mindegyikében megvizsgáljuk.

    Az AMBIT közös programigazgatója az Anna Freudnál. Mentális egészségügyi nővérként és rendszerszemléletű szakemberként Liz az AMBIT megközelítést alkalmazó, többszörös szükségletekkel rendelkező fiatalokkal való munkára szakosodott mind a felkereső, mind a biztonságos környezetben. Közreműködött az AMBIT és számos kulcsfontosságú kiadvány kidolgozásában, és az AMBIT konzultációt, képzést és szupervíziót tartott több száz dolgozónak az Egyesült Királyságban és nemzetközi szinten különböző egészségügyi, szociális ellátási, oktatási és igazságügyi kontextusokban.

    Email: Liz.Cracknell@annafreud.org